• Print
close
Breaking news

Samochody ciężarowe należą do najczęściej eksploatowanych pojazdów. N...read more O bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego, innych uczestników ruc...read more Na działalność i sukces firm transportowych zajmujących się przewozem t...read more Każdy przedsiębiorca posiadający firmę transportową wie, że koszt napr...read more

Oświetlenie ciężarówki

O bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego, innych uczestników ruchu drogowego, a wreszcie przewożonego towaru, decyduje sprawność poszczególnych elementów i mechanizmów pojazdu. Jednym z najbardziej istotnych jest oczywiście oświetlenie.

Więcej światła, większe bezpieczeństwo

Samochody ciężarowe poruszają się po drogach niemal o każdej porze dnia, dlatego sprawne reflektory tir w ogromnym stopniu decydują o bezpieczeństwie na drogach. Przepalona żarówka czy uszkodzony klosz lampy mogą ograniczać widoczność w trasie, przez co kierowca ma mniej czasu na właściwą reakcję, jeśli zauważy przeszkodzę zbyt późno. Nietrudno więc zauważyć, że sprawne reflektory samochodów ciężarowych są istotne dla bezpieczeństwa.

Wymienić, czy nie?

Jeśli powodem ograniczonej widoczności na drodze jest przepalona żarówka, wystarczy ją jak najszybciej wymienić. Dlatego też kierowcy tirów powinni pamiętać, że najlepiej jest tego typu elementy zapasowe zabierać ze sobą w trasę. Zdarza się jednak, że powodem nieprawidłowego działania lampy tir jest uszkodzony klosz. Trzeba bowiem pamiętać, że ciężarówki to samochody często eksploatowane, stąd też podnoszone przez inne samochody kamienie czy drobne śmieci uderzają w reflektory prowadząc do ich uszkodzenia lub powstawania rys. Matowe klosze nie są tak wydajne, jak te nowe, co przekłada się na jakość oświetlenia. Wstawienie mocniejszej żarówki też nie na wiele się zda, a jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji bywa wymiana ich na nowe. Trzeba przy tym pamiętać, że o reflektory samochodów ciężarowych trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Wycieranie ich suchym ręcznikiem papierowym również przyczynia się do szybszego matowienia szkła, dlatego znacznie korzystniej jest w tym celu sięgać po miękką szmatkę.

Dodatkowe oświetlenie ciężarówki

Reflektory do samochodów ciężarowych montowane na specjalnym stelażu, który następnie mocowany jest na dachu kabiny to rozwiązanie wybierane przez wielu kierowców. Dodatkowe źródła światła zapewniają lepszą widoczność po zmroku, a w razie mgły, deszczu czy zadymki śnieżnej mogą sprawić, że ciężarówka będzie lepiej widoczna dla innych kierowców. Takie reflektory zapewniają więc więcej czasu na reakcję, jeśli na drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda, co w przypadku samochodu o tak dużej masie w znaczącym stopniu decyduje o bezpieczeństwie.

Story Page