• Print
close
Breaking news

Samochody ciężarowe należą do najczęściej eksploatowanych pojazdów. N...read more O bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego, innych uczestników ruc...read more Na działalność i sukces firm transportowych zajmujących się przewozem t...read more Każdy przedsiębiorca posiadający firmę transportową wie, że koszt napr...read more

Jazda w trudnych warunkach

Kierowcy samochodów ciężarowych nierzadko pokonują trasę w trudnych warunkach. Wśród nich wymienić można śliską nawierzchnię, ograniczoną widoczność spowodowaną mgłą, ulewnym deszczem czy obficie padającym śniegiem, a także silne podmuchy wiatru. Jak sobie wówczas radzić?

Ostrożność przede wszystkim

Kiedy nawierzchnia jest oblodzona, a widoczność w znacznym stopniu ograniczona, w pierwszej kolejności należy zdjąć nogę z gazu. Dzięki temu nawet jeśli na drodze pojawi się nieoczekiwana przeszkoda, kierowca będzie miał więcej czasu na wyhamowanie lub jej bezpieczne ominięcie. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku mgły – zbyt duża prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn groźnych wypadków.

Sprawna ciężarówka

O bezpieczeństwie na drodze decyduje nie tylko ostrożność i doświadczenie kierowców, ale również stan techniczny prowadzonych przez nich pojazdów. Niesprawne amortyzatory tir, hamulce, czy reflektory ciężarówki mogą przyczynić się do groźnych sytuacji na drodze, co w niekorzystnych warunkach staje się tym bardziej niebezpieczne. Regularne serwisowanie samochodów ciężarowych, usuwanie drobnych na pozór usterek oraz szybka reakcja na niepokojące objawy, jakie mogą świadczyć o awarii, nierzadko wpływają na bezpieczeństwo.

Dodatkowe oświetlenie

Reflektory ciężarówek są zaprojektowane w taki sposób, aby skutecznie oświetlały drogę zapewniając kierowcy dobrą widoczność. Niektórzy decydują się na montowanie dodatkowego oświetlenia, które pozwala jeszcze skuteczniej oświetlać drogę, dzięki czemu kierowca ma szansę wcześniej zauważyć przeszkodę na drodze i w odpowiedni sposób zareagować. Nie mniej istotne jest dbanie o montowane fabrycznie reflektory w ciężarówkach, nie powinno się ich wycierać ręcznikiem papierowym, który może powodować powstawanie niewielkich zarysowań, a tym samym przyczyniać się do matowienia klosza i wpływać na wydajność lampy. Jeśli jednak jest ona uszkodzona i nie spełnia już w należytym stopniu swojej roli, konieczna może okazać się wymiana na nową.

Story Page