• Print
close
Breaking news

Samochody ciężarowe należą do najczęściej eksploatowanych pojazdów. N...read more O bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego, innych uczestników ruc...read more Na działalność i sukces firm transportowych zajmujących się przewozem t...read more Każdy przedsiębiorca posiadający firmę transportową wie, że koszt napr...read more

Jazda w ostrym słońcu

Trudne warunki na drodze kojarzą się głównie ze śliską nawierzchnią, mgłą, porywistymi podmuchami wiatru czy ulewnym deszczem pogarszającym widoczność. W rzeczywistości jednak kierowcom przeszkadzać może również ostre słońce – tego typu problemy pojawiają się najczęściej w okresie wiosennym i letnim. Co zrobić, aby jazda mimo to była bezpieczna?

Przydatne akcesoria tir

Niemal każdy duży sklep z częściami do samochodów ciężarowych ma w swojej ofercie akcesoria tir wpływające na komfort jazdy. Jednym z nich jest specjalna osłona przeciwsłoneczna montowana na dachu kabiny, która w słoneczne dni chroni kierowcę przed oślepieniem i zapewnia jednocześnie zacienienie wnętrza, co również ma niemały wpływ na komfort jazdy. Warto więc zdecydować się na takie rozwiązanie.

Niskie słońce

Słońce bywa problemem nie tylko latem, ale również jesienią i zimą. Światło odbijające się od lodu i śniegu może oślepiać kierowców, co nierzadko prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Z kolei o zmierzchu i o świecie, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, przed oślepieniem nie ochroni nawet specjalna osłona. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak sięgnięcie po dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne ze specjalną powłoka antyrefleksyjną, która ogranicza efekt oślepienia. Oczywiście warto je stosować również w słoneczne dni.

Gładka szyba

Rysy i drobne pęknięcia na przedniej szybie dodatkowo załamują światło padających na szkło promieni słonecznych, przez co nasila się efekt oślepienia kierowcy prowadząc do groźnych sytuacji na drodze. Ważne jest więc dbanie o jej czystość, stosowanie specjalnych płynów do spryskiwaczy i weryfikowanie stanu wycieraczek. Nagromadzone na piórach zanieczyszczenia lub uszkodzone ramię wycieraczki do ciężarówki mogą powodować uszkodzenia przedniej szyby, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa na drodze. Jeśli uszkodzenia są znaczne, warto rozważyć możliwość wymiany szyby na nową – w ten sposób można znacznie ograniczyć ryzyko wypadku.

Story Page