close
Breaking news

Samochody ciężarowe należą do najczęściej eksploatowanych pojazdów. N...read more O bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego, innych uczestników ruc...read more Na działalność i sukces firm transportowych zajmujących się przewozem t...read more Każdy przedsiębiorca posiadający firmę transportową wie, że koszt napr...read more

Jak dbać o flotę samochodów ciężarowych?

Na działalność i sukces firm transportowych zajmujących się przewozem towarów wpływa szereg czynników, a jednym z najbardziej istotnych jest niewątpliwie stan techniczny ciężarówek. Niezawodne pojazdy, które rzadko się psują, to ograniczenie kosztów związanych z naprawą i zakupem części tir. Najrozsądniej jest więc zdecydować się na bezawaryjne auta ciężarowe i w odpowiedni sposób o nie dbać.

Ciężarówka w trasie

O stan techniczny w trasie powinien w miarę możliwości dbać kierowca. Odpowiednia reakcja na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uszkodzeniu silnika, układu hamowania czy zawieszenia nierzadko pozwalają ograniczyć koszty naprawy. Zlekceważenie ich często powoduje awarie kolejnych podzespołów, co oczywiście wiąże się z koniecznością wymiany kolejnych części tir i dłuższymi przestojami. Konsultacja z mechanikiem w razie nierównej pracy silnika czy nieprawidłowo działającego sprzęgła jest więc bardzo ważna. Kierowca ponadto powinien podczas postojów sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych oraz ich wygląd, weryfikować, czy nie pojawiły się jakieś wycieki świadczące o usterce oraz kontrolować stan opon. Takie postępowanie pozwala szybko wykryć ewentualne usterki i bardzo często naprawić je niewielkim kosztem.

Dobry warsztat

Samochody ciężarowe należą do mocno eksploatowanych pojazdów, stąd też wraz z upływem czasu poszczególne mechanizmy zużywają się lub ulegają awariom. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest wymiana części MAN, DAF czy STAR na nowe. Niekoniecznie jednak muszą to być produkty oryginalne, chociaż właśnie one uważane są za niezawodne i w najwyższym stopniu gwarantujące trwałość. Na rynku znaleźć można również nieco tańsze zamienniki dostępne w niższej cenie, które jednocześnie charakteryzują się nie mniej wysoką jakością. Dobry mechanik z dużym doświadczeniem z pewnością będzie wiedział jakich producentów warto wówczas wziąć pod uwagę, a z jakich części do ciężarówek lepiej będzie zrezygnować.

Story Page