close
Breaking news

Samochody ciężarowe należą do najczęściej eksploatowanych pojazdów. N...read more O bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego, innych uczestników ruc...read more Na działalność i sukces firm transportowych zajmujących się przewozem t...read more Każdy przedsiębiorca posiadający firmę transportową wie, że koszt napr...read more

Bezpieczeństwo ładunku w samochodach ciężarowych

Nieodpowiednio zamocowany ładunek na naczepie samochodu ciężarowego to poważne zagrożenie dla kierowcy ciężarówki oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Źle rozmieszczony ciężar przewożonych towarów ponadto wpływa na prowadzenie pojazdu, a dodatkowo niesie określone przepisami prawa konsekwencje prawne i finansowe w razie kontroli drogowej.

Dlaczego jest to ważne

Właściwe zamocowanie ładunku jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Jeśli przewożone towary nie będą stabilne, mogą przewrócić się podczas jazdy i wysypać na drogę. Przemieszczający się po naczepie ciężar ponadto wpływa na prowadzenie całego pojazdu, który przecież przy pełnym załadunku może ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że właściwe rozmieszczenie towaru na naczepie oraz zastosowanie pasów transportowych i innych elementów pozwalających ustabilizować ładunek mają kluczowe znacznie dla bezpieczeństwa na drodze. Należy przy tym wspomnieć, że w razie kontroli dokonywanej przez policję bądź Inspekcję Ruchu Drogowego nieprawidłowe rozmieszczenie towaru będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Przede wszystkim podczas załadunku samochodu ciężarowego należy stosować się do odpowiednich przepisów. Towar powinien być rozłożony w taki sposób, by obciążenie na każdą z osi było takie samo. Oczywiście istotne jest również przestrzeganie dopuszczalnego obciążenia naczepy. Podczas załadunku należy pamiętać o odpowiednim mocowaniu pakunków. Dobrej jakości pasy transportowe, maty antypoślizgowe oraz kątowniki to elementy niezbędne, aby zapewnić przewożonym towarom stabilność podczas jazdy. Tego typu akcesoria tir oferuje niemal każdy sklep z częściami do samochodów osobowych, dlatego w razie ich nadmiernego zużycia można je łatwo wymienić na nowe. Duże znaczenie ma też kwestia rozmieszczenia poszczególnych ładunków. Ustawienie ich tuż obok siebie dodatkowo stabilizuje całość, a zabezpieczenie pasami transportowymi gwarantuje bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto więc przyłożyć się do prawidłowego załadunku jeszcze przed wyruszeniem w trasę, aby mieć pewność, że cały towar bezpiecznie dotrze na miejsce, pojazd wraz z naczepą będzie się prowadził dobrze, a ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze zostanie ograniczone.

Story Page